Pre tých z vás, ktorí v septembri povedú svoje dieťatko po prvý raz do materskej školy, ponúkame niekoľko tipov, ako ho na túto významnú udalosť v jeho živote pripraviť. 

To, že dieťa začne chodiť do materskej školy je akýmsi prvým stupienkom do spoločnosti. Najmä pre deti, ktoré nemajú starších súrodencov, ani sa veľmi nestretávajú s inými deťmi. Po nástupe do kolektívu sa môžu objaviť problémy, ako na strane dieťaťa, tak aj rodičov. 

Zmeny 

Niektoré deti si v novom prostredí zvyknú ľahko, tešia sa a ráno v šatni vám ani nestihnú dať pusu a už utekajú za hračkami, kamarátmi ... Iné sa síce tešia, ale po prvých dňoch, keď zistia, že je to „navždy“, môžu začať škôlku odmietať a na prispôsobenie sa novej situácii potrebujú viac času. 

Materská škola znamená pre dieťa častokrát  niečo úplne iné, než pozná z rodiny: iný režim dňa, mnoho ďalších detí, s ktorými sa treba podeliť o hračky, akceptovanie cudzej osoby – pani učiteľky - ako aj osoby kľúčovej. Požiadavky nie sú hneď vyslyšané, niekedy nie sú splnené vôbec.

Čo môžete ako rodičia urobiť doma?

Skúšajte odlúčenie

Vaše dieťa by sa v tomto čase malo vedieť istý čas zaobísť bez matky a otca. Ak ho v rámci prípravy na škôlky na istý čas zveríte babičke, kamarátke, susede, umožňujete mu získať vedomie, že ho neopúšťate navždy, ale že sa vždy vrátite. 

Odlúčenie však môže byť náročné aj pre vás samotných, zvyčajne je to ťažšie pre mamu, ktorá bola s dieťaťom doma na rodičovskej dovolenke. Tiež potrebujete mať dôveru, že všetko dobre dopadne a váš drobec bude aj bez vás spokojný. Avšak dlhé odlúčenie nie je na prospech veci, skôr zneisťuje – dieťa nemá predstavu o čase a keď mu poviete, že sa vrátite o 3 dni, nebude si isté, kedy to je a či teda ešte niekedy prídete naspäť. 

Stretajte sa s rovesníkmi

Je dobré, pokiaľ dieťa prichádza do kontaktu s približne rovnako starými deťmi, mohlo si trénovať vychádzanie s nimi, schopnosť podeliť sa, prípadne spoločne sa hrať (spoločnej – kooperatívnej hre sa deti začínajú venovať okolo 3. roku). 

Dobrým miestom sú materské centrá, detské ihriská alebo spoločenstvo vašich kamarátok s ich detičkami.

Hovorte s deťmi o škôlke  v reálnom duchu, že sú tam pani učiteľky a detičky, chodia na prechádzky, hrajú sa, učia sa nové veci.V rámci prechádzky sa môžete ísť prejsť k areálu škôlky kam vaše dieťa plánujete umiestniť, obzrieť si dvor, a prípadne vidieť deti a panie učiteľky.  

Fyzická náročnosť

Deti po nástupe do MŠ bývajú viac unavené. Rýchlo vyčerpajú svoje zdroje energie, pretože deň v škôlke je pre nich spočiatku veľmi únavný. Niekedy môžu byť podráždené a reagovať inak, než ste boli doteraz zvyknutí. 

Preto v prvých dňoch pobytu v škôlke neplánujte už žiadne väčšia aktivity, ako napr. nákupy, návštevy. Radšej sa s drobcom porozprávajte o jeho nových zážitkoch a doprajte mu oddych. 

Nestrašiť

V niektorých rodinách sa pred vstupom do škôlky – keď sú deti vo svojich 3-4 rokoch prirodzene vzdorovité, objavia aj vety typu „veď počkaj, v škôlke ťa naučia“, „ keď nebudeš poslúchať, pôjdeš do škôlky“, „ v škôlke sa s tebou nikto maznať nebude a budeš musieť jesť, čo ti dajú“. 

Áno, niekedy sme zúfalí a už nevieme ako v konkrétnej situácii ďalej, tak vypustíme aj podobnú perlu ... skúsme však mať na pamäti, že dieťa si uchová každú takúto poznámku vo svojej bystrej hlávke a môže sa nám to vrátiť ako bumerang. 

Dieťa môže mať naozaj strach, čo sa to tam bude diať a môže si naše výroky spojiť s tým, že škôlka je vlastne za trest a je to niečo zlé. 

 

Veľa zdaru pri príprave na túto významnú udalosť!